• 100 let Jenského plánu

• 26.10.2022 13:45
      • Tento školní rok slavíme 100 let od vzniku Jenského plánu, nadčasové pedagogické koncepce, kde se děti učí žít spolu.
      • V roce 1923 založil univerzitní profesor Peter Petersen svoji první pilotní třídu při univerzitě v německém městě Jena. Ve svém konceptu kladl velkou pozornost na to, aby se žáci učili žít spolu. Dával žákům hodně zodpovědnosti. Žáci se museli naučit pečlivě se starat o sebe a také o svoji kmenovou skupinu. V Petersonově škole měly děti hodně volnosti při rozhodování, co se budou učit a zároveň byly vedeny k naplňování svého osobního plánu. Své teoretické postřehy a praxi pak zaznamenal v knize Der Kleine Jena-plan.

Stručný výklad knihy by byl:

Jenská škola by měla primárně vychovávat. Děti by měly být vedeny k tomu, aby se staly podnikavými a kompetentními osobnostmi, které jsou nápomocné svému okolí, prospěšné společnosti a zodpovědné za své činy. Děti by měly být vychovávány k lidskosti.

V tomto blogu budeme publikovat volné překlady a výklady z dostupné literatury  a postupně vás tak provedeme všemi principy Jenského plánu.