• ASTRO PI

      ASTRO PI

      28.03.2021 18:39
      Projekt v spolupráci ESA (Evropské kosmické agentury) a vývojové platformy Raspberry Pi je určený mladým lidem do 14 let.

      Astro Pi Mission Zero

      Mladí lidé napíší jednoduchý program, který zobrazí na ISS hodnotu vlhkosti a sdělí ji astronautům společně s vlastní zprávou. Letos jsme se projektu účastnili s plně obsazenými dvěma týmy. Byla to zábava. Naše dva týmy splnily podmínky zadání a projekt úspěšně odevzdaly. Naše dvě aplikace se skutečně spustí na mezinárodní vesmírné stanici v modulu Columbus. Projekt Mission Zero nám ukázal cestu pro naše nejmladší děti a budoucí ročníky se stanou neodělitelnou součásti zavedené projektové výuky a přípravou na skutečný vědecký projekt v podobě Astro Pi Mission Space Lab pro starší žáky. A právě na tomto poli slavíme nemalý úspěch.

       

      Astro Pi Mission Space Lab

      Týmová práce mladých lidí s cílem vybudovat vědecké řešení důležitých otázek mezi nebem a zemí. Doslovně. Náš tým starších dětí se v září chopil výzvy a vymyslel projekt, který by mohl konkurovat podobným projektům na mezinárodní úrovni. Z výběru mezinárodních projektů jsme postoupili do druheho kola. Děti po dobu šesti měsíců pracovali na bezpečnostním systému skorého varování pro vesmírnou stanici ISS s názvem First Alert Kit. Šest měsíců intenzivního výzkumu, vývoje a testování je pro děti neskutečná doba. V škole Edubbaa je k shlédnutí simulátor vesmírného modulu Columbus, ve kterém experimenty probíhaly. Je složité o komplexnosti řešení psát. Pohled na skutečný simulátor a funkční řešení je i pro rodiče dechberoucí. Zápal a nadšení dětí nejde opsat. Touto cestou jsme se zcela ponořili do projektové výučby a naším cílem je v tom pokračovat.

    • Meteorologická stanice

      Meteorologická stanice

      27.03.2021 23:40
      Náš cíl je jasný. U školy chceme mít vlastní meteorologickou stanici. Kdo by ji nechtěl. Jenomže u nás si tento sen realizujeme.

       

       

      V rámci vývojové platformy Raspberry Pi jsme se pustili do dalšího dlouhodobého projektu na 12 měsíců. Projekt zahrnuje vědomosti a dovednosti naskrz všemi předměty. Meteorologická stanice bude stát na dřevěné veži, kterou je potřeba zkonstruovat. Děti chápou principy soustavy vazníků a pevnostní požadavky na takovou konstrukci. Výběr vhodného místa a samotná podoba a provedení je zcela v rukou dětí. Druhým krokem projektu je samotné sestavení meteorologické stanice, prvotní kalibrování a testovani naměřených údajů. Připojení do sítě a sdílení dat se světem. A to vše je součásti běžné výuky.

      Pro představu projekt na 12 mesíců zahrnuje znalosti z oborů jako: geometrie, trigonometrie, statiky, fyziky, meteorologie, informatiky, angličtiny a také různé zručnosti při montáži v terénu.